Dolaskom toplijih, ljetnih dana mnogo više vremena provodimo izloženi suncu, a djelovanje je sunčevog zračenja jače nego u ostatku godine. Taj utjecaj posebno je izražen tijekom sunčanja, odnosno kada smo nekoliko uzastopnih sati izloženi izravnim sunčevim zrakama. Opekline kao moguću posljedicu sunčanja sprječavamo zaštitnim faktorima, no štetni učinak UV zraka ide dalje od toga. Naime, i kada se uspijemo zaštititi od bolnog crvenila, koža može ostati osjetljiva, suha, gruba i neujednačenog tena. Zbog toga važnu ulogu u očuvanju njezina zdravlja i ljepote ima njega kože nakon sunčanja, odnosno odabir kvalitetnih i obnavljajućih preparata.

Koji su utjecaji sunca na našu kožu te kako je pravilno njegovati nakon sunčanja, možete pročitati u nastavku.

Utjecaj sunca na kožu

Sunce u umjerenim količinama povoljno djeluje na čovjekovo zdravlje, prvenstveno kao važan izvor vitamina D. Osim toga, smatra se da potiče otpuštanje serotonina u mozgu, čime se podiže raspoloženje te smanjuju simptomi anksioznosti i depresije.

Međutim, s pozitivnim učincima neizbježno dolaze i oni negativni, osobito pri dužem izlaganju tijekom raznih aktivnosti ili sunčanja. Sunčeve UV zrake dolaze u tri oblika: UVA, UVB i UVC (koje ne prodiru do površine Zemlje).

UVB zrake su najjače u podne i zahvaljujući njima koža sunčanjem postaje preplanula jer potiču stvaranje pigmenta melanina. No, isto tako, one su odgovorne za opekline ako kožu pravilno ne zaštitimo SPF-om. UVA zrake djeluju konstantno bez obzira na dio godine ili dana te mogu prodirati kroz oblake ili staklo. Imaju veliku ulogu u starenju kože, gubitku kolagena i pojavi hiperpigmentacija.

UV zrake su glavni uzrok pojave slobodnih radikala – nestabilnih molekula koje se stalno teže spojiti sa stabilnima. U tom procesu oštećuje se DNK, odnosno događa se oksidativni stres, što dovodi do prijevremenog starenja kože. Djelovanjem slobodnih radikala ona gubi svoju strukturu, čvrstoću i mladolikost.

 

Kako njegovati kožu nakon sunčanja?

Njega kože nakon produljenog izlaganja suncu trebala bi se oslanjati na primjenu sastojaka koji će, na neki način, popraviti ili smanjiti štetu koju je uzrokovalo sunce.

To uključuje nekoliko koraka:

  1. Tuširanje/umivanje mlakom vodom. Previše hladna voda može na koži uzrokovati prenaglu promjenu temperature, a previše topla nadražiti ju ili iritirati.
  2. Temeljito pranje kože od ostataka krema i nečistoća. Pod ovim korakom podrazumijeva se ispiranje kože preparatima za čišćenje koji su dovoljno moćni da uklone masnoću preostalu od vodootpornih SPF proizvoda, a ipak blagi i neisušujući. Temeljito čišćenje neophodno je kako bi se spriječile nepravilnosti, začepljene pore i iritacije.
  3. Primjena umirujućih, hidratantnih preparata. Boravkom na suncu koža gubi vlagu, a ako tomu pridodamo utjecaj soli i pijeska, sasvim je očekivano da se pojave suhoća i nadraženost. Nakon sunčanja i pranja kožu valja tretirati proizvodima s umirujućim i hidratantnim sastojcima, kao što su aloe vera, skvalan, hijaluronska kiselina i pantenol.
  4. Unos vode. Osim izvana, koža se njeguje i iznutra. Kako biste tijelu, a time i koži, nadoknadili gubitak vode i osigurali pravilnu hidrataciju, potrebno je piti preporučenu dnevnu količinu tekućine (oko 1,5 – 2 L).
  5. Izbjegavanje iritirajućih sastojaka. Nakon sunčanja, kada je koža suša i osjetljivija, valjalo bi izbjegavati korištenje preparata na bazi alkohola, kiselina i retinoida, koji mogu povećati osjetljivost na sunce.
  6. Sastojci za ujednačavanje tena. Čak i kada se trudimo pravilno štititi od sunca, s dolaskom jeseni ponekad na koži zaostaju vidljivi tragovi njegova utjecaja u obliku mrlja i pjega. U tu svrhu namijenjeni su proizvodi za ujednačavanje tena i posvjetljivanje kože s aktivnim sastojcima kao što je alfa-arbutin, hexylresorcinol i fitinska kiselina.

Preporuke odgovarajuće njege nakon sunčanja

Za prvi korak idealni su preparati kao što je ZO Skin Balancing Cleansing emulzija, koja se na koži u kontaktu s vodom pretvara u mliječnu emulziju i nakon toga lako ispire, održavajući zaštitu kožne barijere. U drugom koraku koristi se sredstvo topljivo u vodi ovisno o tipu kože, a ZO Skin asortiman u tu namjenu nudi izbor od triju proizvoda: Gentle Cleanser, Exfoliating Cleanser ili Hydrating Cleanser.

Gentle Cleanser, kao 2 u 1 proizvod, može se uz samostalno umivanje lica koristiti i za pranje tijela, a pritom će djelovati trostruko: nježno čišćenje, obnova hidratacije i antioksidativno djelovanje.

Za intenzivnu hidrataciju i umirivanje kože namijenjena je krema Mesoestetic Fast Skin Repair za osjetljivu ili preosjetljivu kožu pogođenu okolišnim utjecajima, zbog čega je idealna za primjenu nakon izlaganja suncu. Sadrži niz aktivnih sastojaka koji djeluju višestruko: hidriraju (hijaluronska kiselina i urea), jačaju kožnu barijeru (skvalen), obnavljaju i smiruju (alantoin i pantenol), smanjuju upalu te pružaju zaštitu od slobodnih radikala (ekstrakt korijena sladića).

Ako imate suhu kožu dodatno dehidriranu boravkom na suncu, koristit će vam ultra vlažna krema Mesoestetic Hydra-vital Factor K. Jedinstvena formulacija ove kreme dizajnirana je za održavanje vlažnosti kože, obnovu hidrolipidnog sloja i sprječavanje transdermalnog gubitka vode.