Koža, kao naš najveći organ, štiti organizam od vanjskih utjecaja, ali i od prekomjernog gubitka vode. U tome glavnu ulogu, odnosno barijernu funkciju ima površinski sloj kože – rožnati sloj. Kako bi optimalno vršio tu funkciju, a koža bila zdrava i lijepa, rožnatom je sloju potrebna pravilna hidratacija. Svrha kozmetičkih proizvoda za hidrataciju jest opskrba rožnatog sloja vodom, sprječavanje prekomjernog gubitka vode te obnova barijerne funkcije. U nastavku možete pročitati kako izgleda pravilna hidratacija kože lica, a savjetujemo vas i o odabiru optimalne hidratantne njege.
Zašto je koža dehidrirana?
Hidratacija rožnatog sloja ovisi o brzini kojom do njega stiže voda iz dubljih slojeva kože, brzini kojom gubimo vodu isparavanjem te sposobnosti rožnatog sloja da zadrži vodu. To znači da kada se jedan od tih procesa ne odvija optimalno, udio se vode, koji bi u rožnatom sloju trebao biti najmanje 10 %, smanjuje.
Dva su ključna čimbenika koja kontroliraju gubitak vode u rožnatom sloju:
- prirodni faktori vlažnosti, koji vežu na sebe vodu iz atmosfere, djeluju kao humektansi te omogućuju zadržavanje vode
- lipidi raspoređeni tako da sprječavaju gubitak vode, odnosno tvore prepreku transepidermalnom gubitku vode. Radi se o prirodnom i normalnom gubitku vode isparavanjem dok je u umjerenim količinama, no kada je velik, znak je narušene barijere.
Razni su utjecaji koji dovode do prekomjernog gubitka vode odnosno dehidracije kože. Od vanjskih tu su UV zrake, vjetar, niska vlažnost zraka, klimatizirane prostorije. Čovjek također može dehidrirati svoju kožu pranjem u vrućoj vodi, primjenom agresivne kozmetike ili nedovoljnim unosom tekućine. Osim toga, određena zdravstvena stanja također mogu utjecati na homeostazu vode u tijelu.
Koji su simptomi dehidrirane kože?
Dobro hidratizirana koža mekana je, glatka, sjajna i elastična. Nasuprot tomu dehidrirana je ljuskava, gruba, siva, smanjene elastičnosti, a moguća je i pojava sitnih linija (dehidracijske bore).
Premda se suha i dehidrirana koža obično poistovjećuju, razlika je u tome da je dehidrirana koža stanje – koje se može popraviti pravilnom njegom – a suha je tip kože kojemu nedostaje masnoće (ulja). Do prekomjernog gubitka vode može doći kod svih tipova kože, pa i kod masne. Tako će se, npr., masna dehidrirana koža lica očitovati u prekomjernom lučenju sebuma uz osjećaj zatezanja i ljuskanja na površini kože.
Kako pravilno hidrirati kožu lica?
Prvo, važno je istaknuti da svi tipovi kože zahtijevaju pravilnu hidrataciju. Štoviše, ona se smatra temeljnim anti-aging korakom jer voda daje koži elastičnost, odnosno sposobnost rastezanja, sprječavajući prijevremeni nastanak bora.
Nadalje, odabir kozmetičkih preparata za hidrataciju ponešto će se razlikovati s obzirom na tip kože. Ipak, kada je riječ o odabiru dobre hidratantne kreme, svaka bi trebala sadržavati:
- humektanse, koji privlače i vežu vodu na sebe ili iz dubljih slojeva kože ili iz okoliša. Najčešće su korišteni humektansi u serumima, fluidima i kremama glicerol ili glicerin, hijaluronska kiselina, sorbitol, pentilen glikol, urea i dr.
- emolijense, koji omekšavaju i zaglađuju kožu te doprinose učinku humektansa tako što pomažu zadržati vodu u koži. Primjeri su emolijensa ceramidi, omega masne kiseline, skvalan, ulja.
Mješavina humektansa i emolijensa bit će dovoljna za hidrataciju normalne, masne i mješovite kože. Primjer je toga Skinbetter Hydration Boosting Cream, lagana, hidratantna krema pogodna za sve tipove kože koja pomoću glicerina vlaži, a kompleksom emolijenata omekšava kožu i sprječava transepidermalni gubitak vlage.
Pravilna hidratacije suhe i jako suhe kože zahtijevat će preparate s još jednom vrstom ovlaživača – okluzivima – koji obično dolaze u obliku mineralnih ulja, lanolina i voskova. Kako bi se spriječilo isparavanje drugih ovlaživača, na kožu se nakon hidratantne kreme može nanijeti vazelin ili biljno ulje. Također su preporučljive hidratantne maske za lice na tjednoj bazi koje će ponovno uspostaviti razinu vlage u suhoj, dehidriranoj koži. Mesoestetic Hydra-Vital maska namijenjena je za suhu i osjetljivu kožu, a sadrži arganovo ulje, bogato omega-3 i omega-6 masnim kiselinama, te pantenol za oporavak lipida i obnovu kožne barijere.
Najčešće pogreške u hidrataciji kože lica
Želeći pružiti najbolje svojoj koži i održati je zdravom i mladolikom, ipak često nesvjesno činimo kontraproduktivne korake u njezi.
- Neodgovarajuće čišćenje lica.
U hidrataciji kože lica ne treba zaboraviti na prvi i podjednako važan korak u rutini. Česta je pogreška primjena preagresivnih preparata koji isušuju i iritiraju kožu (obično sadrže jake tenzide) ili pak loše očišćena koža. Potonje dovodi do začepljenih pora i nepravilnosti, a uz to onemogućava adekvatnu apsorpciju hidratantnih sastojaka koji se nanose nakon toga.
Preporuka je temeljito čišćenje kože osobito kada je lice tretirano SPF kremom i šminkom. U prvom se koraku posebnim sredstvom, poput Balancing Cleansing emulzije, otapaju otporne kreme i šminka, a u drugom koraku uklanjaju bilo kakve zaostale nečistoće blagim sredstvom u obliku gela ili pjene.
2. Primjena neprikladnih preparata za svoj tip kože.
Ova greška može se očitovati u upotrebi premasnih i preteških proizvoda kod masne kože ili pak premalo hidratantnih u slučaju suhe ili dehidrirane kože. Hidratacija masne kože lica trebala bi se sastojati od što manjeg broja preparata, bez komedogenih sastojaka poput voskova, masnih alkohola, biljnih ulja. S druge strane takvi sastojci mogu biti dio rutine za hidrataciju suhe kože.
3. Nanošenje hijaluronskih seruma na suhu (nevlažnu) kožu.
S obzirom da humektansi, poput hijaluronske kiseline, vežu vodu na sebe, valjalo bi ih nanositi na vlažnu kožu kako ne bi crpili vodu iz već suhe kože. U tu svrhu nakon čišćenja a prije nanošenja hidratantne kreme može se koristiti tonik, kao što je Mesoestetic Hydratonic Mist koji će obnoviti, zagladiti i umiriti lice te pripremiti za daljnju njegu.
4. Pogrešan redoslijed nanošenja proizvoda.
Koraci u njezi lica imaju svoj pravilan redoslijed koji osigurava optimalnu apsorpciju aktivnih sastojaka. Sastoji se u jednostavnom pravilu da se prvi na kožu nanose proizvodi rjeđe, vodenaste teksture, a zatim oni masniji i gušći. Primjerice, serumi će uvijek ići prvi nakon čišćenja i tonika, a nakon njih slijede fluidi ili emulzije te na kraju bogate, masne kreme i ulja.
5. Izostanak upotrebe krema sa zaštitnim faktorom.
Boravak na suncu iz kože crpi vlagu, stoga je zaštita lica SPF kremama jedan od važnih alata u prevenciji dehidrirane kože.
6. Nedovoljni unos tekućine.
Na kraju, valja istaknuti i koliko je važna hidratacija kože iznutra. Upravo o količini vode koju popijemo ovisi hidratacija rožnatog sloja koji ju preko donjih slojeva kože dobiva iz krvotoka. Dubinska hidratacija kože kojoj težimo nije moguća ako tijelo nedovoljno opskrbljujemo vodom.